HISTORIA KOŚCIOŁA W RYMANIU
Pierwsza pisana informacja o miejscowości Riman pochodzi z 1235 roku. Już w tym okresie w miejscowości istniał kościół katolicki (kaplica) wybudowany prawdopodobnie w 1261 roku, który po wybudowaniu kościoła w Kinowie (1310 rok) został włączony do utworzonej tam parafii. Stan taki trwał zapewne do okresu reformacji, tj. do grudnia 1534 roku. Od 1535 roku na terenie Pomorza wprowadzono już religię luterańską. Według nowej religii, utworzono parafię ewangelicką w Rzesznikowie (niemieckie Reselkow), w skład której wszedł również kościół w Rymaniu (niem. Roman) i w Starninie (Sternin).
Kościół zbudowany w XIII w. musiał być bardzo zniszczony, co zaznaczono w inwentarzu parafialnym z 20.11.1779 roku. Nadmieniono tam, że w Rymaniu mieścił się stary kościół wybudowany z muru pruskiego. Kościół ten był stosunkowo duży, jak na ówczesne potrzeby Rymania, o wymiarach 11, 92 metra na 8, 15 metra i niewiele ustępował pod względem wielkości kościołowi parafialnemu w Rzesznikowie. Kolejny kościół został wybudowany w roku 1785, a w 1859 roku został poddany gruntownemu odnowieniu. Kościół ten był zbudowany również z muru pruskiego i dotrwał do 1933 roku, kiedy to w dniu 19.10.1933 roku został wyburzony. Wokół kościoła mieścił się wówczas cmentarz. Kamień węgielny pod nowy kościół położono 29.10.1933 r., a już 23.05.1934 roku poświęcono nowy kościół, który przetrwał II wojnę światową. Zaprojektował go kołobrzeski architekt Holstein. Był to budynek murowany z cegły, posiadający przedsionek z podcieniami.
Po zakończeniu II wojny światowej proboszcz parafii w Karlinie, ks. Feliks Kaczmarek, dokonał poświęcenia kościoła w Rymaniu, który miał teraz służyć polskim mieszkańcom Rymania. Miało to miejsce w dniu 26 grudnia 1945 roku i dla uczczenia tego dnia kościół nazwano imieniem św. Szczepana. Msze odbywały się w tym okresie sporadycznie, ponieważ ksiądz dojeżdżał z Karlina. Po wojnie kościół był pusty, brakowało podstawowego sprzętu liturgicznego. Pozostał natomiast w kościele drewniany krucyfiks, który był jego najcenniejszym zabytkiem (w 1976 roku krucyfiks został przekazany do kołobrzeskiej katedry). 15 lipca 1947 roku decyzją Kurii Biskupiej utworzono parafię w Rymaniu, a pierwszym jej proboszczem był ksiądz Stefan Reguła. Kolejne lata, to przebudowa kościoła. Dobudowano prezbiterium (1957 rok), wzbogacone w 1958 roku o malunki wykonane przez dwóch artystów z Jarocina i Poznania oraz przebudowano wejście (1976 rok). Zbudowano też obok kościoła nową dzwonnicę, na której umieszczono staraniem ks. E. Strzedzińskiego, 3 dzwony: Szczepan (1978 rok), Jan Paweł – na pamiątkę pontyfikatu Papieża Polaka (1981 rok – pierwszy dzwon w Polsce poświęcony Ojcu Świętemu) i Maryja (1982 rok).
Historię naszej parafii i kościoła tworzyły z zapałem i zaangażowaniem kolejne pokolenia mieszkańców Rymania pod przewodnictwem kolejnych duszpasterzy, niech pozostaną w naszej wdzięcznej pamięci.
Historia kościoła rymańskiego opracowana na podstawie tablicy umieszczonej przed kościołem, opracowanej przez T. Dacha, E. Kaźmierskiego i A. Meszczyka.